Lg Electronics LG 24BK430H-B 23.8" Full HD LED LCD Monitor - 16:9 - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colors - FreeSync - 250 cd/m‚² - 5 ms GTG - HDMI - VGA
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
13
quantity
Product details
Category
LG 24BK430H-B 23.8" Full HD LED LCD Monitor - 16:9 - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colors - FreeSync - 250 cd/m² - 5 ms GTG - HDMI - VGA
Full HD IPS Display
On-Screen Control
Wall Mountable
Features
  • 24" FHD(1920x1080) IPS Display
  • Eye Comfort : Reader Mode
  • Smart Energy Saving
  • On Screen Control
  • Compact Bezel
Operating Power Consumption 30 W
Limited Warranty 3 Year
HDMI Yes
VGA Yes
Package Contents
  • 24BK430H-B 24" Class IPS HDR FHD Monitor
  • Power Cord
  • HDMI Cable
  • S/W Install CD
  • Easy Setup Guide
  • Manual
Country of Origin China
Environmentally Friendly Yes
Environmental Certification EPA
TÜV
ErP
Contrast Ratio 1,000:1
Brightness 250 cd/m²
Color Supported 16.7 Million Colors
Maximum Resolution 1920 x 1080
Tearing Prevention Technology FreeSync
Color Gamut 72% CIE 1931
Aspect Ratio 16:9
Pixel Pitch 10.81 mil (0.27 mm)
Response Time 5 ms GTG
Viewable Screen Size 23.8"
Screen Mode Full HD
Number of Screens 1
Backlight Technology LED
Product Type LCD Monitor
Manufacturer Part Number 24BK430H-B
Manufacturer Website Address http://www.lg.com/ca
Packaged Quantity 1
Manufacturer LG Electronics
Product Model 24BK430H-B
Product Name 24BK430H-B 24" Class IPS HDR FHD Monitor
Package Type Retail
Brand Name LG
Weight (Approximate) 2.81 kg
Height 13.02" (330.71 mm)
Width 21.90" (556.26 mm)
Depth 1.50" (38.10 mm)
Weight with Stand (Approximate) 3.08 kg
VESA Mount Compatible Yes
VESA Mount Standard 75 x 75
Height with Stand 16.60" (421.64 mm)
Width with Stand 21.90" (556.26 mm)
Depth with Stand 7.20" (182.88 mm)